Recenzje
Mad Games Tycoon 2 - tworzymy gry w grze
Mad Games Tycoon 2 - tworzymy gry w grze

Mad Games Tycoon 2 - tworzymy gry w grze

Recenzja

10.11.2023

6 min czytania

Gra typu tycoon pozwalająca wcielić się nam w początkującego programistę i zbudować prawdziwe studio produkujące gry.

Mad Games Tycoon 2 - tworzymy gry w grze

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Mad Games Tycoon 2: Tworzenie własnej gry

Teraz to by będziemy doić graczy

Ogromne możliwości

Dobra zabawa, czy wymagająca symulacja?

Przyjemnie dla oka

Podsumowanie

Opinie

Mad Games Tycoon 2: Tworzenie własnej gry

Każdy z nas grając w różne tytuły zastanawia się, dlaczego rynek gier wygląda tak, a nie inaczej. Wysokie ceny, niekończące się ilości dlc, mikrotransakcie, niedokończone tytuły wielokrotnie niegrywalne w dniu premiery. I tutaj cały na biało pojawia nam się Mad Games Tycoon 2. Teraz tylko od nas zależy czy stworzymy tytuły za, które gracze nas pokochają, czy też wzorem największych studiów będziemy liczyć tylko kasę spływającą szerokim strumieniem.
Mad Games Tycoon 2 ukazało się 31 maja 2023 roku, a stworzyło go studio Eggcode. Gra jest ekonomicznym symulatorem w, którym wcielamy się we właściciela nowo powstałego studia tworzącego gry, a naszym zadaniem będzie na przestrzeni wielu lat rozwijać swoją firmę.

Mad Games Tycoon 2 zwiastun gry na YouTube

Teraz to by będziemy doić graczy

Mad Games Tycoon 2 nie jest pierwszą grą o takiej tematyce. Było ich całkiem sporo - choćby poprzednia część czyli Mad Games Tycoon. Jednak to nasz dzisiejszy tytuł jest bez wątpienia najlepszą pozycją z nich wszystkich. Niezwykle złożona symulacja cechująca się ogromną różnorodnością co do projektowanych gier, urządzeń, czy ogólnego rozwoju firmy.
Rozpoczynamy swoją przygodę od przydzielenia różnych cech i umiejętności naszemu bohaterowi. Po czym zostajemy (w zależności od mapy, jest kilka do wyboru) przeniesieni do małego budynku, gdzie rozpoczynamy nasz przygodę budowania imperium ekonomicznego. Mamy lata 70, więc przemysł rozrywkowy dopiero raczkuje. Będziemy zarządzać całym biznesem, nie tylko samym tworzeniem gier. W naszym garażu budujemy pierwsze biura, wypełniamy je wszystkimi niezbędnymi elementami, od biurek, przez kaloryfery, kosze i roboty sprzątające, aż po ekspresy do kawy. Trzeba tez oczywiście zatrudnić ludzi różnych zawodów, na początek programistów i projektantów, ale przydadzą się też badacze, testerzy czy artyści. Z zakupem kolejnych nieruchomości potrzebnych do ekspansji twojego studia zobaczysz, że zespół szybko rośnie do dziesiątek, a nawet setek osób.

Ogromne możliwości

Będziemy badać technologie, tworzyć silniki, przeglądać niezliczone wykresy, statystyki i recenzje, szkolić personel i w końcu, jeśli ci się uda, staniemy się samemu wydawcą. Wtedy pojawiają się takie rzeczy, jak magazynowanie fizycznych kopii gier (przynajmniej dopóki nie odblokujesz dystrybucji cyfrowej), gdzie możesz się pobawić nawet takimi drobiazgami, jak to, czy do opakowania włożysz czarno-białą czy droższą, kolorową instrukcję, plakat, a może nawet figurkę kolekcjonerską.
Możemy także ustalać cenę gier, a jeśli recenzenci i gracze zlekceważą produkt i zostanie mi na magazynie, można ponownie wydać starsze egzemplarze w obniżonych cenach. Możemy nawet stworzyć własne pakiety gier, czyli bundy, które zawierają do pięciu gier, i sprzedawać w ten sposób całe serie, które wymyśliłem od pierwszej linii kodu.
Jeśli nie wiesz, co zrobić z pieniędzmi, w grze znajdziesz również zaawansowany system tworzenia własnych konsol do gier. Próby pokonać PlayStation (właściwie PonyStation) to przyjemna zabawa na końcowym etapie gry. A gdy zawładniemy rynkiem, możemy na przykład zacząć kupować konkurencyjne firmy i robić z nich swoje oddziały
Opcji jest naprawdę bardzo dużo, a to jeszcze nie wspomniałem o MMO, remasterach, sklepach online, tytułach free-to-play z regulowanymi mikro transakcjami, budowaniu własnych marek gier i tak dalej, i tak dalej. Po prostu ogrom możliwości, które możemy wykorzystać, by odnieść sukces, zarówno wizerunkowy, jak i finansowy. Nasi pracownicy w dziesiątkach różnych pomieszczeń mogą szybko powodować uczucie bałaganu i chaosu, Na szczęście możesz ich sortować według grup, różnych umiejętności, a co najważniejsze, złapać ich za kołnierz kursorem i przenieść do pokoju, gdzie ich obecność jest bardziej pożądana.
Sami decydujemy co ma znaleźć się w pudełkowej wersji gry

Sami decydujemy co ma znaleźć się w pudełkowej wersji gry

Dobra zabawa, czy wymagająca symulacja?

W Mad Games Tycoon 2 można grać na dwa nieco różne sposoby. Jeśli wybierze się niższe poziomy trudności - jest to przyjemna piaskownica, w której można bawić się wyglądem studia i tworzyć gry, w które sam kiedyś chciałbyś zagrać. Jednak gdy trochę podkręcisz trudność gra na prawde robi się problematyczna. Trzeba zastanowić się dosłownie nad każdym krokiem. Nie można po prostu produkować kontynuację za kontynuacją i ustawić w każdej grze najdroższe technologie i opcje rozwojowe. Taka gra może być pierwszorzędna, ale jej rozwój będzie kosztował więcej niż Star Citizen i prawdopodobnie doprowadzi do rychłego bankructwa.
Najpierw więc trzeba spojrzeć na rynek. Jeśli dotychczas produkowałeś gry fantasy RPG, wokół której zbudowana już jest silna marka, ale jeśli rynek jest nasycony, może lepiej będzie spróbować na przykład kosmicznego survivalu, którego inne studia dotąd unikały. Ale uwagaj, jeśli gra będzie się naprawdę dobrze sprzedawać, może stać się tą, która wyznacza trend gier, inne studia będą ją naśladować i rynek znów się nasycony.
Nie każdy gatunek wymaga tego samego. Na przykład RPG akcji (można łączyć gatunki) są prawdziwą lokomotywą branży, do której można skutecznie wcisnąć prawie każdą funkcję. Ale to też oznacza, że jeśli jeszcze nie odblokowałeś studia graficznego, albo nie jesteś na czele rozwoju technologicznego, ciężko będzie ci odnieść sukces z taką grą. Może lepiej sięgnąć po symulator ekonomiczny, który może zmontować mniejszy zespół i gdzie grafika nie ma znaczenia aż takiego znaczenia w recenzjach?
Wkrótce pod wpływem presji ekonomicznej zdasz sobie sprawę, że stajesz się tym, czego nienawidzimy. Jeśli ciągle brakuje pieniędzy to zdążenie na sezon świąteczny z jego zwiększoną sprzedażą jest po prostu ważniejszy niż naprawianie błędów - do tego są przecież łatki, prawda? Czy miałeś udane wydanie drogiej, bardzo rozbudowanej gry? Produkuj tanie DLC! Czy odblokowałeś 16-bitowy dźwięk i grafikę? Ale te 8-bitowe też są ładne, zwłaszcza że konsola jeszcze nie radzi sobie z 16 bitami i nie opłaca się inwestować w nieprzetestowaną, a więc drogą i mniej wydajną technologię dla graczy na PC.
Ależ mi się firma rozrostła, będę nowym Ubisoftem!

Ależ mi się firma rozrostła, będę nowym Ubisoftem!

Przyjemnie dla oka

Grafika w grze Mad Games Tycoon 2 jest dość prosta, ale przyjemna dla oka. Gra używa stylu low-poly dla postaci, natomiast otoczenie i przedmioty cechuje duża dokładność i ilość szczegółów. W tyle przygrywa skoczna melodia, która jednak dość szybko się nudzi. Technicznie nie mam nic do zarzucenia, działa stabilnie i nawet duża firma zatrudniająca setki osób nie obciąża w znacznym stopniu komputera.
Plusy
  • Oprawa graficzna
  • Gigantyczne możliwości w kreacji własnych gier
  • Produkcja kolejnych produkcji wciąga
Minusy
  • Po osiągnięciu pewnego poziomu nie ma za bardzo co robić

Podsumowanie

Mad Games Tycoon 2 jest świetną grą ekonomiczną, która pozwala grać, tak jak chcesz. Jeśli należysz do miłośników symulatorów biznesowych i cenisz tematykę gier, trudno będzie znaleźć lepszą zabawę niż w tym przypadku. Pod względem technicznym jest jak najbardziej poprawna, ale oferuje tak wiele opcji, że praktycznie nic mu nie brakuje w obrębie tego tematu. Głębokość symulacji jest imponująca, a rezultat okazuje się zaskakująco wciągający.

Autor artykułu

remik

Pasjonat historii, czołgów, dobrej książki i słabych gier

strategia
ekonomiczna
gra na pc
symulator

Zobacz więcej gier na

Opinie

Monisia

15.11.2023

Gra w robienie gier :)

pablo

22.11.2023

Jeden z lepszych tycoonów na rynku

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych miłośników gier

W artykule znajdziesz linki afiliacyjne. Klikając w nie i robiąc zakupy, wspierasz nas drobną prowizją. Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów

Wróć

Eksploruj Gry, Sprzęt i Technologie razem z nami

Na naszym blogu o grach nieustannie eksplorujemy nieznane obszary gamingowej rzeczywistości, dostarczając Wam najbardziej aktualne informacje ze świata gier komputerowych, konsolowych oraz mobilnych. Nasi eksperci analizują najnowsze premiery, testują innowacyjne rozwiązania i dzielą się swoimi wrażeniami, abyście zawsze byli na bieżąco z tym, co najlepsze w świecie gier. Bez względu na to, czy jesteś fanem gier RPG, strzelanek czy strategii, nasz blog to miejsce, gdzie pasja do gier spotyka się z wiedzą i doświadczeniem. Przyłącz się do naszej społeczności graczy i razem odkrywajmy fascynujący świat gier

Poznaj Świat Gamingu

Witajcie w naszym dynamicznym świecie gier, gdzie pasja i rozrywka łączą się w fascynującą podróż przez świat wirtualnej rzeczywistości. Nasz blog o grach to nie tylko miejsce dla zapalonych graczy, ale także dla wszystkich, którzy chcą odkryć magię gamingu. Oferujemy najnowsze recenzje gier, porady dla graczy, relacje z najważniejszych wydarzeń branżowych oraz ciekawostki z gier, które z pewnością rozbudzą Waszą ciekawość. Zanurzcie się w naszych artykułach, gdzie każdy przycisk, każda gra i każdy świat w grach mają swoją historię do opowiedzenia.