Recenzje
Rimworld - ratunek dla rozbitków
Rimworld - ratunek dla rozbitków

Rimworld - ratunek dla rozbitków

Recenzja

06.11.2023

6 min czytania

Jako porzucone plemię lub grupa rozbitków próbujemy przetrwać na nieprzyjaznej planecie. Otoczeni przez potencjalnych wrogów zakładamy mały obóz, który z czasem przekształca się w ogromną kolonię. Naszym nadrzędnym celem jest opuszczenie planety przez naszych kolonistów.

Rimworld - ratunek dla rozbitków

Spis treści

Wstęp

Artykuł

Rimworld - symulator kolonii

Z dala od domu

Storyteller

Podstawy podstaw

To co widać na ekranie

Podsumowanie

Opinie

Rimworld - symulator kolonii

Są gry, do których wracam regularnie. Czasami co rok, czasami co dwa. Jednak niepozorny Rimworld jest tytułem, który ogrywam w regularnych półrocznych odstępach. Spytacie się dlaczego? Mam nadzieję, że poniższa recenzja odpowie na to proste pytanie.
Rimworld jest strategiczno-survivalową grą opowiadającą nam losy grupy rozbitków lądujących na tajemniczej planecie. Za produkcję odpowiada studio Ludeon. Swoją premierę miał 17 października 2018 roku, a wczesny dostęp - od 14 stycznia 2014 roku. Ukazała się na PC oraz konsole Xbox One i PS4. Na chwilę obecną jest to jedna z najlepiej ocenianych gier na Steam ze średnią ponad 98% pozytywnych ocen. Niewiele jest tytułów, które mogą pochwalić się podobnym wynikiem.

Rimworld - zwiastun gry na YouTube

Z dala od domu

Grę rozpoczynamy od wyboru scenariusza. Możemy grać porzuconym kilkuosobowym plemieniem lub też pojedynczym rozbitkiem z bardzo zaawansowaną technologią. Naturalnie każdy z nich możemy dowolnie modyfikować. W świecie Rimworld nie jesteśmy sami. Planeta, na której przyjdzie nam wylądować pełna jest innych grup, plemion, obozów, czy wręcz całych cywilizacji o różnym poziomie rozwoju i nastawieniu do naszych bohaterów.
Kolejnym elementem jest wybór narratora SI, ale o tym więcej napiszę w dalszej części. Następnym krokiem jest generowanie planety na podstawie kilku ustawień, takich jak wybór ziarna. Wreszcie na końcu określamy konkretne miejsce startowe na planecie (różniące się na przykład temperaturą, czy czasem wegetacji roślin), wybieramy ideologie naszej grupy i losujemy cechy naszych kolonistów. Tak, nasi podopieczni nie są anonimowi, mają szereg cech takich jak umiejętności walki, budowania, czy gotowania. Poza tym posiadają cechy osobiste wypływające na umiejętności. Przykładem jest tu nocny marek, który powoduje, że kolonista woli pracować w nocy, a w dzień odpoczywać. Cech takich jest łącznie kilkadziesiąt. Dodatkowo dochodzi pochodzenie rozbitka, jego dzieciństwo, oraz ewentualne uszkodzenia ciała, czy zamontowane wszczepy. Wisienką na torcie jest to, że cechy mogą mieć bardzo negatywny charakter, postać może być np. piromanem, czy kanibalem. Jak widać, jest to niezwykle złożony system i dobierać interesujące nas cechy i umiejętności możemy naprawdę długo. Gdy po dłuższej chwili uporamy się z tym wszystkim, to w końcu lądujemy na naszym wybranym obszarze i tak zaczyna się nasza wielka przygoda.

Storyteller

Narratorzy SI są jednym z najciekawszych elementów gry. Ich zadaniem jest decydowanie o losach naszej kolonii, a wpływać na nią mogą przez zdarzenia losowe. W zależności, którego pisarza wybierzemy ich częstotliwość, czy charakter mogą być całkiem inne. Przykładem może być to, że po trudnej walce z innym wrogim plemieniem, jeden z pisarzy wyśle nam skrzynkę z zaopatrzeniem, a drugi naśle krwiożerczą hordę kotów kanibali.
Pierwszym z nich jest Cassandra. Oferuje ona rosnący liniowo poziom wyzwań wraz z czasem spędzonym w grze. Phoebe umożliwia nam w miarę bezstresową zabawę z dużymi odstępami czasowymi między wydarzeniami. Z kole Randy to totalna jazda bez trzymanki ze zdarzeniami o różnej sile. Ten narrator może nas teoretycznie uśmiercić już pierwszego dnia, wywołując np. toksyczne opady deszczu.
Rimworld - całkiem niezła ta nasza kolonia

Rimworld - całkiem niezła ta nasza kolonia

Podstawy podstaw

Po wylądowaniu mamy ręce pełne roboty. Musimy zbudować pierwsze schronienie, obsiać pola uprawne (jeśli temperatura na to pozwala), polować na zwierzęta, przygotowywać posiłki, wykopywać surowce, tworzyć broń do walki z innymi frakcjami, czy też wynajdować nowe technologie. Innymi słowy, w skali mikrozarządzania to istny koszmar. Dlatego z pomocą przychodzi nam ustalanie harmonogramu i priorytetu wszystkich czynności z uwzględnieniem umiejętności kolonistów. Gdy uda nam się wszystko optymalnie zgrać ze sobą sztuczna inteligencja sama zadba o wszystko. Koloniści będą uwijać się jak w ukropie, a naszym zadaniem będzie nadzór nad całością i ewentualne manualne przydzielanie obowiązków.
Oczywiście w całej tej tytanicznej pracy musimy dbać o ich nastrój. To kolejna kluczowa mechanika. Nasi podopieczni z różnych powodów mogą mieć spadek nastroju (np. głód, spanie na ziemi, praca w ciemności czy oglądanie zwłok naszych wrogów, których ledwo pokonaliśmy w ataku 5 minut temu). Gdy wpadną w depresję, mogą nawet opuścić naszą osadę. Nie jest to jednak najgorsze. W jednej z rozgrywek moja kolonistka z cechą piromanka wpadła w szał i radośnie zaczęła podpalać wszystko wokoło. A że zabudowania miałem nadal drewniane, no to cóż...
Spadek nastoju można poprawić, np. lepszymi racjami żywnościowymi, lub też wygodniejszym łóżkiem. Nie możemy też zapomnieć o klimacie, wyziębiony, czy przegrzany kolonista będzie mniej wydajny w pracy, a ostatecznie może odejść z tego świata. Podane tutaj przykłady obrazują jak piekielnie złożoną grą jest Rimworld.
Rimworld - ustalenie priorytetu pracy dla naszych podopiecznych

Rimworld - ustalenie priorytetu pracy dla naszych podopiecznych

To co widać na ekranie

Rimworld posiada charakterystyczną kamerę top-down. Jest to swoisty widok z lotu ptaka. Sama oprawa graficzna jest prosta, ale bardzo schludna. Każdy element tła wyróżnia się znakomicie, pozwalając nam na łatwe określenie na co właśnie patrzymy. Sam interfejs w grze jest lekko archaiczny. Przekopywanie się przez kolejne elementy menu w poszukiwaniu konkretnej opcji bywa denerwujące.
Gra posiada polską wersję językową, jednak daleko jej do ideału. Zdarzają się fragmenty bez tłumaczeń lub wręcz pojedyncze angielskie słowa wplecione w polskie zdanie. Powstaje z tego czasem potocznie nazywany polglish.
Plusy
  • Duża złożoność mechanik gry
  • Narratorzy SI
  • Totalna losowość każdej rozgrywki
Minusy
  • Niekompletne polskie tłumaczenie
  • Lekko archaiczny interfejs

Podsumowanie

Rimworld jest grą, w której można spędzić 500 godzin, a nadal być czymś zaskoczonym. Ta ogromna nieprzewidywalność jest zasługa zarówno pisarza opowieści, jak i ogromnej liczbie mechanik dotyczących naszych kolonistów. Powoduje to, że każda rozgrywka będzie to toczyła się inaczej. I na tym właśnie polega fenomen tej produkcji.
Na dzień pisania mojej recenzji dostępne były 3 duże DLC. Pierwszy z nich to Royality. Dodaje on frakcje Imperium, któremu możemy służyć na feudalny zasadach. Dorzuca on kolejną mechanikę zadań, za których wykonanie otrzymujemy tytuły szlacheckie. Drugi wydany dodatek to Ideology. Wybieramy w nim wspomnianą już ideologię, czyli w pełni modyfikowalny system wierzeń i tradycji naszych rozbitków. Ostatnim z nich jest Biotech umożliwiający m.in. wychowywanie dzieci, czy daleko idące modyfikacje ciał.
Wspomnieć też trzeba o ogromnej bazie modyfikacji do gry zarówno na stronie producenta, jak i poprzez Rimworld workshop na platformie Steam. Zwiększają one i tak już gigantyczna złożoność gry. Na artykuł odnoście naszym zdaniem najlepszych modów zapraszamy tutaj - Rimworld - najlepsze mody.

Autor artykułu

remik

Pasjonat historii, czołgów, dobrej książki i słabych gier

symulator
gra na pc
rts
science fiction
2d

Zobacz więcej gier na

Opinie

mykola

07.11.2023

Jeden z lepszych tytułów w jakie grałem.

quki90

07.11.2023

Potrzeba sporo czasu, żeby poznać wszystkie mechaniki w grze :)

torus722

08.11.2023

Wcale nie aż tak dużo, wystarczy dobry poradnik :D

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych miłośników gier

W artykule znajdziesz linki afiliacyjne. Klikając w nie i robiąc zakupy, wspierasz nas drobną prowizją. Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów

Wróć

Eksploruj Gry, Sprzęt i Technologie razem z nami

Na naszym blogu o grach nieustannie eksplorujemy nieznane obszary gamingowej rzeczywistości, dostarczając Wam najbardziej aktualne informacje ze świata gier komputerowych, konsolowych oraz mobilnych. Nasi eksperci analizują najnowsze premiery, testują innowacyjne rozwiązania i dzielą się swoimi wrażeniami, abyście zawsze byli na bieżąco z tym, co najlepsze w świecie gier. Bez względu na to, czy jesteś fanem gier RPG, strzelanek czy strategii, nasz blog to miejsce, gdzie pasja do gier spotyka się z wiedzą i doświadczeniem. Przyłącz się do naszej społeczności graczy i razem odkrywajmy fascynujący świat gier

Poznaj Świat Gamingu

Witajcie w naszym dynamicznym świecie gier, gdzie pasja i rozrywka łączą się w fascynującą podróż przez świat wirtualnej rzeczywistości. Nasz blog o grach to nie tylko miejsce dla zapalonych graczy, ale także dla wszystkich, którzy chcą odkryć magię gamingu. Oferujemy najnowsze recenzje gier, porady dla graczy, relacje z najważniejszych wydarzeń branżowych oraz ciekawostki z gier, które z pewnością rozbudzą Waszą ciekawość. Zanurzcie się w naszych artykułach, gdzie każdy przycisk, każda gra i każdy świat w grach mają swoją historię do opowiedzenia.