Poradniki
World of Tanks - opis nacji
World of Tanks - opis nacji

World of Tanks - opis nacji

Poradnik

09.11.2023

9 min czytania

World of Tanks nieustannie ewoluuje, utrzymując swoją pozycję jako jedna z najpopularniejszych gier sieciowych. W grze dostępne są pojazdy z 11 różnych narodowości, każda z nich oferująca unikalne charakterystyki i mechaniki, które wyróżniają je na polu bitwy.

World of Tanks - opis nacji

Spis treści

Wstęp

Artykuł

World of Tanks wnikliwa analiza narodowości i charakterystyki pojazdów

1. Niemcy

2. ZSRR

3. USA

4. Francja

5. Wielka Brytania

6. Chiny

7. Japonia

8. Czechosłowacja

9. Polska

10. Szwecja

11. Włochy

Podsumowanie

Opinie

World of Tanks wnikliwa analiza narodowości i charakterystyki pojazdów

Gra World of Tanks jest jedną z najpopularniejszych gier sieciowych na rynku. Swoją premierę miała 12 sierpnia 2010 roku, gdzie gracze mogli dołączyć do otwartych beta testów. Od tamtej pory jest nieustannie rozwijana i mimo swoich lat nadal skupia miliony graczy uczestniczących w pasjonujących bitwach pancernych. W grze możemy wybrać maszyny należące do 11 nacji. W powyższym poradniku scharakteryzuję każdą z nich.
Każda z narodowości w grze posiada pewną charakterystykę lub mechanikę, która jest obecna w dużej części pojazdów w niej zawartej. Nie jest to reguła, jednak pozwala to w pewien sposób wyrobić sobie opinie o danej nacji. Należy jeszcze wspomnieć, że pojazdy widziane w drzewku rozwoju to nie są wszystkie dostępne w danej narodowości. Dochodzą jeszcze płatne pojazdy premium dostępne okresowo oraz pojazdy kolekcjonerskie. Pojazdy te dostępne są z innego menu, a kupuje się podobnie jak zwykłe drzewkowe. Dlaczego więc zostały podzielone? Producent twierdzi, że należało tak zrobić, by zachować przejrzystość i nie wprowadzać większego zamieszania dla nowych graczy. Dla mnie ruch ten jest całkowicie niezrozumiały, ale cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. Zacznijmy więc przegląd podstawowych drzewek, a pojazdy kolekcjonerskie zostaną pokazane w oddzielnym artykule.

World of Tanks zwiastun gry na YouTube

1. Niemcy

Nacja naszych zachodnich sąsiadów była w grze od samego początku. Jeszcze w czasach otwartej bety. Rzecz jasna zdecydowanie ilość pojazdów rozrosła się od tamtego czasu. Jako że Niemcy posiadają wieloletnie doświadczenie w produkcji broni pancernej, którego to efektami szczodrze dzielili się ze swoimi sąsiadami to ich maszyny cechuje potężny pancerz i wielkokalibrowe działa. Wadą natomiast jest słaba mobilność, nie licząc kilku gałęzi czołgów lekkich i średnich. Niestety, nie można mieć wszystkiego. Kluczowym elementem który musimy opanować by skutecznie grań niemieckimi maszynami jest odpowiednie kontowanie się. Jest to wymagane zwłaszcza na czołgach ciężkich.
Także jak widać mamy do wypróbowania 3 gałęzie czołgów ciężkich z legendarnym Mausem na X tierze w jednej z nich. Obok niego popularny wśród nowych graczy E100. Czołgi średnie to z kolei silnie opancerzony E50 (niewiele ustępuje czołgom ciężkim) i niezwykle mobilny Leopard 2 wyposażony w bardzo celną armatę. Niszczyciele to reprezentanci mocarnego pancerza i działa - Jagdpanzer E100, oraz jego przeciwieństwo, w miarę mobilny ale pokryty co najwyżej blachą falistą Grille 15. Poza tym mam linię czołgów lekkich ze średnio udanym Rheinmetall Panzerwagen, oraz artyleria, lub też działo samobieżne G.W. E100.
Niemieckie drzeko technologiczne

Niemieckie drzeko technologiczne

2. ZSRR

Przez wielu graczy nacja ta jest uważana za najlepszą do rozpoczęcia przygody z grą. Opierają się czołgach ciężkich z dość dobrą mobilnością połączonych z potężnymi, aczkolwiek niecelnymi działami. Idealnie więc nadają się do walki na mały dystans. Dodatkowo wiele maszyn ma charakterystycznie zbudowany pancerz, co utrudnia przebicie przez wroga. Występują tutaj kultowe maszyny takie jak KW-1 uważany za jeden z najlepszych czołgów ciężkich na tierze V, IS-3 - relatywnie szybka i potężnie opancerzona maszyna 8 tieru, czy czołg średni T-34-85 będący znanym nam wszystkim „Rudym”.
Całe drzewko dzieli się na wiele odgałęzień - mamy aż 5 czołgów ciężkich na X tierze, w tym legendarny IS-7 wybierany przez wielu na pierwszy topowy tier. Po za tym 3 pojazdy będące w gałęzi czołgów średnich, oraz standardowo jeden czołg lekki, jedna artyleria i 2 niszczyciele o odmiennym stylu gry.
Radzieckie drzewko technologiczne

Radzieckie drzewko technologiczne

3. USA

Drzewko technologiczne wuja Sama cechuje duża uniwersalność na polu bitwy. Mamy tutaj zarówno ciężkie czołgi z magazynkiem, podobne konstrukcje ze standardową armatą, oraz maszyny bardziej mobilne z bardzo dobrą celnością. Cechą charakterystyczną wielu pojazdów są potężnie opancerzone wieże, niezwykle ciężkie do przebicia. W połączeniu z dobrą depresją większości maszyn (-10 stopni) daje nam zabójcze połączenie. A mianowicie pozwala wystawiać na przeciwnika sama wspomnianą wieżę (dzięki ukształtowaniu terenu), co w wielu przypadkach zapewnia nam praktycznie nieśmiertelność (no chyba, że artyleria się zainteresuje). Niestety jakaś wada być musi - bardzo łatwy do przebicia kadłub pojazdu nawet dla niższych tierów.
Same gałęzie dzielą się na 3 dotyczące czołgów ciężkich (w tym magazynkowy T-T57 Heavy) i po jednej dla lekkich, średnich i artylerię. Niszczyciele czołgów to z kolei jeden z najlepiej opancerzonych maszyn w grze - T110E3 i jego lżejszy odpowiednik, ale wyposażony w obrotową wieże - T110E4. Z wartych zainteresowania mamy świetną maszynę VII poziomu - T29 wyposażony we wspomnianą pancerną wieżę, oraz nietypowy, bardzo mobilny niszczyciel 6 tieru Hellcat.
Amerykańskie drzewko technologiczne

Amerykańskie drzewko technologiczne

4. Francja

Pojazdy Francuskie jako pierwsze w grze zaprezentowały nam magazynki, więc sposób grania nimi jest nieco inny, niż w wypadku innych nacji. Mając kilka pocisków w magazynku bębenkowym, możemy wystrzelić je bardzo szybko zadając bardzo duże obrażenia zaledwie w kilka sekund. Po tym następuje jednak długi czas jego przeładowania, w którym to jesteśmy praktycznie bezbronni. Także w tej nacji po raz pierwszy pojawiły się pojazdy kołowe, będące bardziej mobilnymi odpowiednikami czołgów lekkich i kilkoma nowymi mechanikami
Samo drzewko dzieli się na 2 czołgi ciężkie - silnie opancerzony AMX M4 54, oraz AMX 50B, który wyposażony jest we wspomniany magazynek. Poza tym dwa czołgi lekkie (w tym kołowy EBR 105), jeden średni, oraz jeden niszczyciel czołgów. Poza tym mamy jeszcze bardzo mobilna artylerię, oczywiście magazynkową.
Ogólnie rzecz biorąc jest to linia, przeznaczona dla bardziej doświadczonych i zaawansowanych graczy. Magazynek umożliwia nam osiągnięcie świetnych wyników, jednak zmusza do ostrożniejszego grania i przemyślenia każdego ruchu.
Francuskie drzewko technologiczne

Francuskie drzewko technologiczne

5. Wielka Brytania

Nacja ta pod wieloma względami przypomina pojazdy z drzewka USA. Mamy więc uniwersalne, dobrze opancerzone pojazdy. Różnica są działa, te na tle innych drzewek zadają niewielkie obrażenia na strzał, jednak nadrabiają to szybkostrzelnością i dobrą penetracją.
Mamy więc 2 gałęzie czołgów ciężkich ze świetnym Conqerorem na ostatnim tierze. Poza tym, jak w większości drzewek jeden czołg średni, jeden lekki i artyleria. Na uwagę zasługują niszczyciele. Mamy tutaj potężnie opancerzony Badger z celnym i szybkostrzelnym działem, oraz prawdziwy postrach wśród graczy FV4005. Zwany jest lodówką (ze względu na charakterystyczną budowę) i przy zastosowaniu odpowiedniej amunicji potrafi zadać gigantyczne obrażenia pojedynczym strzałem. Ogólnie pisząc, jest to bardzo przyjemne drzewko do grania nawet dla początkujących graczy.
Brytyjskie drzewko technologiczne

Brytyjskie drzewko technologiczne

6. Chiny

Ze względu na uwarunkowania historyczne wiele Chińskich pojazdów to kopie maszyn z drzewka ZSRR z kilkoma drobnymi modyfikacjami. Jednak jedna odnoga drzewka wprowadza nie lada nowości. Stylem grana także nie odbiega od radzieckich pojazdów - duża siła ognia połączona z niewielką celnością.
Na chwilę obecną mamy 2 gałęzie czołgów ciężkich i po jednej dla czołgów lekkich, średnich i niszczyciela. Brak na razie artylerii. Wspomnianą nowości jest linia kończąca się BZ-75. Maszyny w niej zawarte wyposażone są w rakietowe doładowanie pozwalające kilka razy na bitwę znacznie zwiększyć prędkość poruszania się.
Chińskie drzewko technologiczne

Chińskie drzewko technologiczne

7. Japonia

Kraj kwitnącej wiśni posiada niewielkie, ale bardzo nietypowe drzewko. Mamy możliwość grania tylko 3 typami czołgów - ciężkie, średnie, oraz niszczyciele. Czołgi ciężkie kończą się na Type 5 H, jednym z największych i najlepiej opancerzonych pojazdów. Oferuje 2 rodzaje dział - standardowe, oraz wysokokalibrową haubicę. Wadą jest jedna bardzo mała prędkość, jaką ten kolos jest w stanie osiągnąć. Czołgi średnie to bardzo mobilny STB-1 wyposażony w działo o bardzo dobrych parametrach. Ostatnią rodzynką jest TD - Ho-Ri 3, również potężnie opancerzony, jedna z dużo lepszą mobilnością. Jak już wspomniałem, jest to dość charakterystyczne drzewko i na pewnie nie każdemu przypadnie do gustu
Japońskie drzewko technologiczne

Japońskie drzewko technologiczne

8. Czechosłowacja

Kolejne stosunkowo niewielki drzewko - zaledwie 2 gałęzie (czołg ciężki i średni). Występują w nim różnorakie maszyny, od mobilnych średniaków z magazynkiem, po ciężej opancerzone czołgi ciężkie. Zwieńczeniem jest Vz. 55 - ciężki pojazd z mocną wieżą oraz możliwością wyboru standardowego działa, jak i magazynka na 2 pociski. W wypadku czołgów średnich mamy lekko opancerzony, ale bardzo szybki TVP T50/51 mający działo bębenkowe na 4 pociski
Podobnie jak w czołgach francuskich także tutaj mamy możliwość grania magazynkiem. Różnica jest to, że mamy w nim mniej pocisków do dyspozycji, jednak czas jego przeładowania jest znacząco mniejszy. Czyni to je łatwiejszym do opanowania dla początkujących.
Czechosłowackie drzewko technologiczne

Czechosłowackie drzewko technologiczne

9. Polska

Jest i ono! Polskie drzewko zostało wprowadzone stosunkowo późno, bo dopiero w 2018 roku. No ale jednak lepiej późno niż wcale. Na czas pisania tego artykułu mam 2 gałęzie - po jednym czołgu ciężkim i średnim na końcu. Ciężki przedstawiciel naszej nacji to 60TP - pojazd dobrze opancerzony z potężnym działem zadającym duże obrażenia. W związku z tym wadą jest długi czas jego przeładowania. Drugim pojazdem jest bardzo mobilny mający celne działo o dużych obrażeniach CS-63. Z czołgów przejściowych należy wspomnieć o B.U.G.I. - charakterystycznie zbudowany z możliwością zamontowania bardzo dobrej haubicy.
Ogólnie rzecz biorąc, pojazdy w drzewku są bardzo przyjemne w graniu, więc mogę je polecić z czystym sumieniem każdemu.
Polskie drzewko technologiczne

Polskie drzewko technologiczne

10. Szwecja

Skandynawska nacja w World of Tanks jest dość niezwykła. Nie ma dużej liczby pojazdów, lecz te, które już, są na pewno się wyróżniają. Mamy więc po jednym czołgu ciężkim, średnim i niszczycielu.
X tier ciężki to Kranvagn - magazynek z bardzo silnie opancerzoną wieża. W tej linii od poziomu 8 mamy w zasadzie podobne pojazdy - polepszają się tylko ich parametry. W odnodze medów mamy UDES 15/16. Jest to pojazd z silnym działem i mocną wieżą. Dodatkowo jest też w miarę mobilny. Wśród niszczycieli mamy najwięcej nowości - zakończeniem drzewka jest STRV 103B. Jednak już od poziomu 8 mamy do dyspozycji 2 (w związku z hydropneumatycznym zawieszeniem) tryby poruszania się i ostrzału - jazdy i oblężniczy. W trakcie jazdy mamy ogromną mobilność, ale zamontowane działo jest całkowicie nieruchome, więc strzelanie jest wręcz niemożliwe. W drugim poruszamy się bardzo wolno, jednak obrót jak i depresja działa są bardzo duże. W połączeniu ze świetnym kamuflażem mamy idealny pojazd do urządzania zasadzek.
Szwedzkie drzewko technologiczne

Szwedzkie drzewko technologiczne

11. Włochy

Ostatnią opisywana przeze mnie nacją są Włosi. Pojazdy w tej linii posiadają system doładowujący - nie trzeba wystrzelać całego magazynku, by zacząć przeładowanie. Rozpoczyna się ono już od pierwszego wystrzału, a czas załadunku pojedynczego pocisku trwa tym dłużej ile mamy mniej pocisków w magazynku. Zwiększa to uniwersalność pojazdu, pozwala wystrzelać wszystko na raz, jak i strzelać pojedynczo jak każdy inny pojazd. Ogólnie w drzewku mamy do dyspozycji po jednym czołgu ciężkim, średnim i niszczycielu. Pojazd ciężki to futurystycznie wyglądający Rinoceronte, meda reprezentuje niezwykle mobilny Progetto 65. Natomiast zwieńczeniem gałęzi niszczycieli jest niezwykle pancerny, a do tego dysponujący (niestety nie w pełni obrotową) wieżą Minotauro.
Włoskie drzewko technologiczne

Włoskie drzewko technologiczne

Podsumowanie

I to byłoby na tyle. Mam nadzieje, że ta krótka charakterystyka pozwoli wybrać wam odpowiednią nację. Prawda jest taka, że ma to znaczenie głównie na początku, wraz ze wzrostem umiejętności i doświadczenia każda nacja w grze będzie w stanie dostarczyć nam świetnej zabawy. Poradnik w miarę nowych zmian w grze będzie regularnie aktualizowany.
Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej na temat gry i różnych jej aspektów to zapraszam do innych opracowanych przeze mnie artykułów dotyczących World of Tanks.

Autor artykułu

remik

Pasjonat historii, czołgów, dobrej książki i słabych gier

symulator
gra na pc
czołgi
poradnik
sieciowe
wot

Zobacz więcej gier na

Opinie

diego17

09.11.2023

Bardzo pomocny artykuł

JuliaKo

12.11.2023

Usa i Polska to moje ulubione nacje!

gracz_niedzielny

13.11.2023

Ciekawe czy wprowadzą jeszcze jakies inne?

Dodaj opinie

U nas możesz swobodnie wypowiadać się na każdy temat. Pamiętaj jednak o kulturalnym podejściu do innych miłośników gier

W artykule znajdziesz linki afiliacyjne. Klikając w nie i robiąc zakupy, wspierasz nas drobną prowizją. Ty nie poniesiesz żadnych dodatkowych kosztów

Wróć

Eksploruj Gry, Sprzęt i Technologie razem z nami

Na naszym blogu o grach nieustannie eksplorujemy nieznane obszary gamingowej rzeczywistości, dostarczając Wam najbardziej aktualne informacje ze świata gier komputerowych, konsolowych oraz mobilnych. Nasi eksperci analizują najnowsze premiery, testują innowacyjne rozwiązania i dzielą się swoimi wrażeniami, abyście zawsze byli na bieżąco z tym, co najlepsze w świecie gier. Bez względu na to, czy jesteś fanem gier RPG, strzelanek czy strategii, nasz blog to miejsce, gdzie pasja do gier spotyka się z wiedzą i doświadczeniem. Przyłącz się do naszej społeczności graczy i razem odkrywajmy fascynujący świat gier

Poznaj Świat Gamingu

Witajcie w naszym dynamicznym świecie gier, gdzie pasja i rozrywka łączą się w fascynującą podróż przez świat wirtualnej rzeczywistości. Nasz blog o grach to nie tylko miejsce dla zapalonych graczy, ale także dla wszystkich, którzy chcą odkryć magię gamingu. Oferujemy najnowsze recenzje gier, porady dla graczy, relacje z najważniejszych wydarzeń branżowych oraz ciekawostki z gier, które z pewnością rozbudzą Waszą ciekawość. Zanurzcie się w naszych artykułach, gdzie każdy przycisk, każda gra i każdy świat w grach mają swoją historię do opowiedzenia.